Genital bölge güzelleştirme

Genital Bölge Güzelleştirme Nedir?

Genital bölge güzelleştirme, fonksiyonel ve estetik düzenlemeleri içeren prosedürlerden oluşur. Genital bölge, cümle içerisinde birçok insan tarafından özel bölge şeklinde ifade edilir. Mahremiyet duygusuyla geliştirilmiş bir söylem olmasının yanı sıra, özel bölge, hayata atılan ilk adımın önemini vurgulamak için de kullanılır. Genital bölge diyebilmenin zor olduğu kültürlerde, genital bölge güzelleştirme çok uzak bir kavram gibi görünebilir. Günümüz modern dünyasında, kadınların bedenleriyle ilgili farkındalık seviyelerinin yükselmesiyle beraber, genital bölge ile ilgili birçok estetik deformasyonun, aynı zamanda sağlık sorunu olabileceği bilinci yerleşmeye başlamıştır. Bu da, günümüzde genital bölge güzelleştirme kavramının daha doğru algılanmasına yol açarak, bu kapsamda gerçekleştirilen prosedürlere olan ilgiyi her geçen gün biraz daha artırmaktadır.

Genital bölgede, yaşlanma, doğum, hormon bozuklukları, yer çekimi, genetik miras gibi, nedenlere bağlı olarak sarkmalar, renk değişimleri, işlev bozuklukları meydana gelebilmektedir. Oluşan deformasyonlar görsel olarak rahatsız edici olabilmekte, özgüven duygusunu zedeleyerek, kadınları cinsel yaşamdan uzaklaştırabilmektedir. Bazı durumlarda bu deformasyonlara bağlı olarak, üriner sistem hastalıkları, mantar enfeksiyonları gelişebilmekte bu da, ağrılı cinsel ilişkiye, idrar kaçırma ve idrar yaparken yanma problemlerine, enfeksiyon kaynaklı oluşan vajinal koku ve akıntılara yol açabilmektedir. Genital bölge sorunları, sadece cinsel yaşam kalitesini değil, genel yaşam kalitesini düşürebilecek kadar önemlidir. Genital bölge güzelleştirme, cinselliğin sağlıklı yaşamın en önemli parçası olduğu prensibinden yola çıkarak, bu sorunların etkilerini psikolojik ve fizyolojik boyutlarıyla ele alan bir yaklaşımla, özel bölge için ihtiyaçlara, beklentilere ve problemlere özel kişisel çözümler sunmayı hedefler. Özel bölgeye total bir bakış açısıyla yaklaşan bu operasyon, farklı prosedür içerikleriyle olası tüm sorunları çözümleme amacını taşır.

Genital Bölge Güzelleştirme Nasıl Yapılır?

Kadınlarda genital bölge güzelleştirme kapsamında uygulanabilen birçok farklı prosedür yer almaktadır. Her bir prosedür, farklı sorunların ve ihtiyaçların giderilmesine yönelik olması bakımından kişiseldir. Genital bölge güzelleştirme prosedürleri gereklilikler ve beklentiler doğrultusunda planlanır. Uygulanacak prosedür için öncelikle, hastanın genel sağlık durumunun, cerrahi işlemler için nispeten iyi olması şartı aranmaktadır. Genital bölge güzelleştirme uygulamaları, detaylı sağlık taramaları yapıldıktan sonra gerçekleştirilebilmektedir. Bu kapsamda en sık tercih edilen ve uygulanan prosedürler şu şekilde sıralanabilir:

 • Vajinoplasti Cerrahisi

Vajinoplasti, vajina daraltma operasyonu olarak bilinir. Vajina zaman içerisinde, yüksek kiloda bebek doğumu, bir ya da birden fazla doğum, yaşlanma, aktif bir cinsel yaşam gibi sebeplerle formunu kaybedebilir. Vajina her ne kadar kendini yenileyen ve çabuk toparlayabilen bir organ olsa da bu sebeplere bağlı olarak genişleme ve sarkma problemleri meydana gelebilir. Cinsel ilişkiyi çiftler açısından sıkıntılı hale getiren bu deformasyonlar, genital bölge güzelleştirme kapsamında uygulanan vajinoplasti ameliyatıyla, giderilebilir. Vajina yoluna yağ transferi veya estetik dikiş teknikleriyle yapılabilir. Vajinoplasti estetiği, vajinayı cinsel birleşme için daha elverişli hale getirirken, aynı zamanda da enfeksiyon ve vajinadan ses gelme gibi riskleri de minimize eder.

 • Labioplasti Cerrahisi:

Labioplasti, vajinayı sarıp sarmalayarak koruyan, iç ve dış dudakların deformasyonlarını gidermeye yönelik bir genital bölge güzelleştirme prosedürdür. Ağırlıklı olarak labium minör olarak adlandırılan küçük dudaklardaki sarkma şikayetleri sebebiyle uygulanır. İç dudakların, dış dudakların üzerinden görünecek şekilde deforma olması, ağrılı cinsel ilişkiye, cinsellikten alınan hazzın azalmasına, görsel açıdan oluşturduğu hoşnutsuzlukla cinsellikten kaçınmaya yol açabilmektedir. İç dudak büyümesi ve sarkması, yaşlanmayla, doğumla veya yapısal olarak meydana gelebilmektedir. Operasyon sırasında küçük dudaklardaki fazlalık deri bedenden uzaklaştırılır ve büyük dudaklara ise yağ transferi yapılarak, daha estetik bir görüntü elde edilir. Anestezi altında ortalama 1 saat süren bir ameliyatla total bir güzelleşme ve gençleşme elde edilmesi amaçlanır.

 • Pubis Estetiği:

Venüzs tepesi olarak da adlandırılan pubis bölgesi, dış genital bölgenin ön kısmını oluşturan üçgen biçimindeki tümsekli yapıdır. Bu bölgede oluşan yağ dokusunun vücuttan uzaklaştırılmasıyla gerçekleştirilen cerrahi prosedürde, aşırı kabarık görünümün yol açtığı estetik kaygıların giderilmesi hedeflenir. Liposuction tekniğiyle mevcut yağlanma bedenden uzaklaştırılır. Genital bölge güzelleştirme prosedürlerinin estetik amaçlı başvurulan uygulamalarından bir tanesidir.

 • Perinoplasti Cerrahisi

Perinoplasti, normal yolla gerçekleşen doğumların, vajinadan makata kadar uzanan dikiş izlerini estetik olarak gidermek amacıyla gerçekleştirilir. Epizyotomi denilen bu kesi, doğum kanalı ile makat arasındaki duvara atılır fakat çoğu zaman hem estetik hem de fonksiyon kaybına sebebiyet verebilir. Perinoplasti, talep edilmesi halinde, vajinoplasti ameliyatı ile bir arada yapılabilen, genital bölge güzelleştirme uygulamalarından bir tanesidir.

 • Yağ transferi

Bedenimizde bulunan bölgesel yağlar, mükemmel bir kök hücre deposudur ve otolog olarak istenilen bölgelere dolgu sağlayabilirler. Hastanın bedeninden liposuction yöntemiyle bir miktar yağ alınır. Bu yağ ameliyathane ortamından çıkarılmadan bazı işlemlere tabi tutularak, kök hücreden zengin hale getirilir. Ardından bu yağ, genital bölge güzelleştirme için arzu edilen yerlere enjekte edilir. Vajina yolu, dış dudaklar, G noktası gibi bölgelere enjekte edilebilen bu yağ, dolgunlaşma sağladığı gibi, kök hücrenin sağladığı avantajlarla gençleşme de oluşturur.

 • İdrar kaçırma

Üreme sistemi ve boşaltım sisteminin bir arada bulunduğu bu alanda, yaşa bağlı veya kontrolsüz doğumlar sebebiyle idrar kaçırma sorunu da gündeme gelebilir. Pek çok kadının muzdarip olduğu ve tıbbı literatürde inkontünans olarak geçen idrar kaçırma sorunu, yine genital güzelleştirme tekniği ile çözümlenebilir.

 • Vajina beyazlatma

Hormonların büyük ölçüde etkisi altında olan kadın genital bölgesinde karşılaştığımız bir başta sorun olan vajinal kararma problemi, bölgeye uygun olarak geliştirilmiş vajinal peelinglerle çözümlenebilir. Labioplasti operasyonuyla birlikte bedenden uzaklaştırılan koyu renkli doku ve yapılan yağ transferi de bölgenin renginin açılmasına fayda sağlar.

Genital bölge güzelleştirme uygulamalarında aynı zamanda cerrahi olmayan lazer uygulamaları, otolog yağ yerine dermal dolgu uygulamaları da yer almaktadır. Sıkılaştırma, renk açma, dolgunlaştırma gibi ihtiyaçları da gerçekleştirilebilmektedir.

Genital Güzelleştirme Operasyonu

Cerrahi olarak gerçekleştirilen genital güzelleştirme operasyonu, öncesiyle ve sonrasıyla ilgili hasta açısından dikkat edilmesi gereken bazı süreçlere tabidir.

Genital güzelleştirme operasyonu öncesinde hasta;

 • Kronik hastalıkları ve düzenli kullandığı ilaçlarla ilgili cerrahını bilgilendirmeli
 • Kan sulandırıcı ilaçların kullanımına, cerrahi operasyon öncesi ara verilmeli ve işlem sonrasında da doktorun bilgisi ve onayı olmadan başlanmamalı
 • Anestezi altında yapılması gereken ameliyatlarında hasta güvenliğini sağlamak için ve sonrası iyileşme sürecini konforlu ve kısa dönemde atlatabilmek için sigara bırakılmalı
 • Genital güzelleştirme operasyonu öncesi doktorun uyarı ve yönergeleri dikkatle takip edilmeli ve uygulanmalıdır

Genital güzelleştirme operasyonu sonrasında hasta;

 • Yapılan işleme bağlı olarak doktorun önereceği süre istirahat etmelidir. İstirahat süreci tamamlanmadan sosyal yaşantıya hızlı bir giriş önerilmez
 • İyileşme sürecinin erken evresinde, bisiklet, motosiklet kullanımı gibi zorlayıcı hareketlerden kaçınmak gerekir.
 • Genital bölge yapı itibariyle nemlidir. Bu da enfeksiyon ve kanama riskini artıran faktörlerden bir tanesidir. Dikişlerin açılmasını önlemek, kanama ve enfeksiyon riskini minimize etmek açısından, genital güzelleştirme operasyonu sonrası iyileşme aşamasında en çok özen gösterilmesi gereken konu hijyen olmalıdır. Ameliyat bölgesi, usulüne uygun şekilde temizlenmeli ve kuru tutulmalıdır.
 • Genital güzelleştirme operasyonu sonrası en az 1 ay süreyle cinsel yaşama ara verilmelidir.

Bursa Genital Bölge Güzelleştirme

Genital estetik uygulamalarında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi de, prosedürün doğru planlanması ve uygulanmasıdır. Yapılacak işlemi başarıya taşıyan önemli faktörlerden bir tanesi klinik seçimi, diğeri de cerrah seçimidir. Bursa genital bölge güzelleştirme uygulamalarında, yüksek teknolojinin tüm imkanlarından faydalanan, uzun yıllardan bu yana genital güzelleştirme konusunda uzmanlığını konuşturan Op. Dr. Yuliya Doster, bu alanda fark yaratmayı başarmıştır. Kadın bedenine yapılan her müdahalenin, her dokunuşun sağlığa, aynı zamanda da mutluluğa dönüşmesine vesile olmak, Op. Dr. Yuliya Doster Clinic’in en büyük gururu ve başarısıdır. Meslek etiğinden ödün vermeden, önce insan sağlığı prensibiyle hareket eden, Op. Dr. Yuliya Doster Clinic Bursa genital bölge güzelleştirme prosedürlerinde fiyat avantajıyla da sektörde bir adım önde olmayı başarmıştır.

 

Make an Appointment